קרוספיט היא שיטת אימון פונקציונאלית שמפתחת ומחזקת את הגוף. לכן זאת לא הפתעה שחלק גדול של מתאמנים בשיטת האימון קרוספיט מגיעים בכדי לשפר את יכולתם הפיזית בספורט אחר. למשל, יש הרבה ספורטאים מקצועיים מתחומי הכדורגל, הכדורסל והפוטבול האמריקאי שמשתמשים באימוני כוח של שיטת האימון קרוספיט בכדי לשפר את היכולת שלהם על המגרש.

אימון קרוספיט מסייע לספורטאים לשפר את יכולתם בכך שמתמיד ב-4 עקרונות לקידום עלייה מתמדת בכוח ושיפור יכולות ספורטאים על ידי התאמה ספציפית לצרכי הספורט, והכי החשוב, ליכולת הפיסית של הספורטאי הבודד. עקרונות אלה הם:

עקרון 1: פיתוח גמישות

רוב תרגילי אימון הכוח של שיטת האימון CROSSFIT משתמשים בטווח תנועה מלא של המפרקים הגדולים, במיוחד הברכיים, הקרסוליים, והירכיים. גמישות טובה מונעת מתח וכאב באזור הברכיים, המרפקים, והמפרקים האחרים. גמישות קרסול היא בעיה חוזרת בענפי ספורט רבים והיא גורם מרכזי להרבה פציעות, אז שיפור הגמישות בקרסול דרך קרוספיט מצוינת לספורטאים. גמישות טובה גם מונעת פציעות לחץ. עוד דרך לפתח גמישות משותפת הוא להבטיח כי תרגילי מתיחה נאותים מבוצעים בימי אימונים, תרגילי מתיחה שמבצעים בשיטת האימון קרוספיט.

עקרון 2: פיתוח כוח הגידים

שיפור כוח של השריר משתפר מהר יותר מאשר הגידים וכוח הרצועות. חוסר בחוזק הכללי של הרצועות הוא הגורם העיקרי לפגיעה בקרב ספורטאים. כלומר, בקרב ספורטאים דווקא רוב הפציעות הן לא בשרירים אלא ברצועות. גידים ורצועות יתחזקו דרך הסתגלות אנטומית לאימונים. ללא התאמה נכונה, אימוני כוח נמרצים יכולים לפגוע ברצועות וגידים. על ידי אימון קרוספיט שמשפר את הגידים והרצועות, גדל הקוטר שלהם, ובעקבות הגידול בקוטר גודלת היכולת שלהם לעמוד במתח וקרע. הדרך הטובה ביותר למנוע פגיעה היא להתנות כראוי לגוף להתמודד עם הלחץ על הרצועות.

עקרון 3: חיזוק הליבה

תכנית אימוני כוח צריכה קודם כל לחזק את שרירי הליבה, לפני ההתמקדות בידיים וברגליים. ליבה חזקה היא הבסיס לספורטאי חזק. שרירי ליבה פועלים כמו בלמי זעזועים במהלך קפיצות, ריבאונדים, או תנועות עצימות. ליבה חזקה מייצבת את הגוף ומייצגת קישור בין הרגליים והידיים. שרירי ליבה חלשים מגבילים את יכולתו של הספורטאי לבצע את המטרות שלו. חשוב לחזק את הליבה בכדי ליצור בסיס מוצק של תמיכה בפעולות של קבוצות שרירים אחרות בגוף.

בנוסף, ספורטאים רבים או אנשים שעוסקים בספורט חובבני, מתלוננים על בעיות בגב התחתון ועדיין עושים מעט כדי לתקן אותם. ההגנה הטובה ביותר מפני בעיות גב תחתון היא גב ושרירי בטן חזקים. שרירי הבטן והגב מקיפים את אזור הליבה של הגוף עם מבנה תמיכה חזק ורב עוצמה של חבילות שריר הפועלות בכיוונים שונים. יש ספורטאים רבים ששרירי הבטן שלהם חלשים ביחס לגבם, ובגלל זה אימון קרוספיט שמתמקד בשרירי הליבה בכללי ובשרירי הבטן בפרט, זאת דרך מצוינת לפתח יכולת. מתח מוגזם, לא אחיד בעמוד השדרה או תנועה פתאומית בעמדה שלילית עלול להוביל לבעיות גב לספורטאים. זה לרוב מתרחש בגלל בלאי שנגרם על ידי מיצוב לא תקין או הטיה קדימה של הגוף. מיצוב לא תקין זה תוצאה של ליבה לא חזקה ולכן חשוב לעבוד על הליבה.

עקרון 4: עבודה לפי שרשרת תנועה ולא שרירים בודדים

מטרה של אימוני קרוספיט לספורט היא לדמות מיומנויות ספורט ולערב בפעולה את קבוצות השרירים הספציפיות לשימוש במיומנויות של ספורט נתון. כישורי אתלטים הם תנועות המתרחשות בסדר מסוים, הנקרא שרשרת תנועה. לדוגמא, לתפוס ריבאונד בכדורסל יש שרשרת תנועה של הרחבת הירך, ואז הרחבת הברכיים, ובסופו של דבר הרחבת הקרסול, שבו הרגליים משתמשות בכוח על הקרקע כדי להרים את הגוף. קרוספיט מכיל אימונים שמחזקים את התנועות הללו ומשפרות ביצועים לספורטאים.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *